sobota, 29 lipca 2023

Październik 1914 r. Rosyjska gwardia w Markuszowie.

W połowie października 1914 r., po zakończeniu Pierwszej Bitwy pod Dęblinem, Rosjanie – reagując na ruchy wojsk niemieckich i austro-węgierskich na lewym brzegu Wisły, rozpoczęli przerzut części swoich sił z południa województwa lubelskiego (gdzie wcześniej udało się powstrzymać ofensywę armii austro-węgierskiej) w stronę Dęblina i Warszawy, gdzie miały wziąć udział w planowanych operacjach zaczepnych pod koniec października. Jedną z tych jednostek był przerzucany z okolic Sandomierza pod Dęblin Korpus Gwardii – trasa przemarszu należącej do niego 2 Dywizji Gwardii wiodła z południa w stronę szosy Lublin-Puławy, którą osiągnąwszy na odcinku Kurów-Markuszów-Garbów, dywizja podążyła następnie na północny-zachód, pod dęblińską twierdzę.

Z tego okresu zachowały się zapiski kronikarza Pułku Moskiewskiego Gwardii, opisujące pobyt pułku w Markuszowie w dniach 18-20 października 1914 r., z kolei pod Garbowem odnaleziono swego czasu licznyj znak żołnierza z dywizyjnej kolumny taborowej.

17.10

Wszystkie bataliony Pułku ok. godziny 18 skoncentrowały się w Łubkach.

18.10

O godzinie 9 rano wyruszył w stronę Markuszowa, gdzie przybył o godzinie 15.20. Na miejscu był już rozlokowany Pułk Grenadierski. Pułk Moskiewski zajął południowy kraniec wsi. Z uwagi na planowany dłuższy postój, zorganizowano specjalne siły porządkowe – coś na wzór straży garnizonowej, mające czuwać nad jego spokojnym przebiegiem.

19.10

Odpoczynek w Markuszowie. Dla niższych stopniem żołnierzy i podoficerów urządzono łaźnię.

20.10

Odpoczynek w Markuszowie. O godzinie 7 rano brygada [tj. pułki Moskiewski i Grenadierski – przyp. aut.] uszykowała się do mszy polowej, którą odprawił episkop chełmski [Anastazy – przyp. aut.]. We mszy uczestniczył także dowódca Korpusu [Gwardii – przyp.aut.], dowódca dywizji [2 Dywizja Gwardii – przyp.aut.] oraz dowódca brygady.

21.10

Rankiem otrzymano rozkaz wymarszu w stronę Iwangorodu. O godzinie 11.15 brygada wyruszyła w drogę (…)

 

Sylwetki wymienionych w powyższym opisie dowódców oraz duchownych przedstawiałem na stronie na Facebooku w dwóch postach z czerwca 2023 r.

Źródło:

1. Żurnał bojewych diejstwij Lejb-gwardii Moskowskogo połka z 18 julja 1914 goda po 31 diekabrija 1914 goda, rękopis

Mapka: 

Opracowanie własne Autora na podkładzie mapy archiwalnej:

  1. KuK_200K_40-51_Generalkarte_von_Mitteleuropa_Lublin_1917

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz